Tweetup Academy 0.6 w Gdańskie Wody

15 lutego 2020

W sobotę, 15.02.2020 o 12:00 odbyła się szósta edycja TweetupAcademy!

Epicki spacer po terenie @GdanskieWody. Obejrzeliśmy ogród deszczowy, magazyn przeciwpowodziowy, następnie ogród deszczowy i sprzęt techniczny: magiczne UFO, kamerowóz i samochód z HDS’em. A następnie przy kawie porozmawialiśmy o zmianach klimatu, jak o nim rozmawiać na Twitterze i nie tylko.

W grupach pracowaliśmy nad tym, by znaleźć najlepsze sposoby na informowanie opinii publicznej na temat zmian klimatycznych. Nie trzeba panikować, ale należy podejmować odpowiednie, konsekwentne działania.

Czego się dowiedzieliśmy?

Niektórzy mylą oczko wodne z ogrodem deszczowym, więc my po naszych warsztatach, już nie będziemy niczego mylić. W linku znajdziecie 5 kroków, jak można zrobić u siebie ogród deszczowy.

W 2001 roku Gdańsk został nagle zalany. To wydarzenie przyczyniło się do planowania długofalowego. Przez ten czas zainwestowano w infrastrukturę przeciwpowodziową. Wybudowano zbiorniki retencyjne i zaczęto myśleć na temat zasobów wodnych długofalowo. Przyniosło to dobre rezultaty, przy następnych opadach stuletnich (prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 100 lat). Gdańsk był oczywiście jeszcze zalewany, ale już sukcesywnie mniej. Wielkie, niewidoczne, ale strategiczne wydatki (zbiorniki retencyjne, infrastruktura przeciwpowodziowa), mogą nas uchronić przed ogromnymi wydatkami z powodu zniszczeń.

Zmiany klimatyczne następują szybciej niż się spodziewamy. Musimy być na nie przygotowani. Powinniśmy uwzględniać te zmiany w planach długofalowych i powinniśmy o tych zmianach mówić, bo chowanie głowy pod dywan i milczenie nic nie da.

Magazyn przeciwpowodziowy w Gdańsku jest najładniejszym i najfotogeniczniejszy, jaki widzieliście w życiu. Wielki szacun dla szefa tegoż magazynu. Powódź Gdańskowi nie groźna, bo w sytuacji zagrożenia, każdy wie gdzie, co się znajduje. Mała rzecz, a ma bardzo ważne znaczenie.