3miastoTweetup w Zbiorniku Stary Sobieski

6 lipca 2019

Blisko Politechniki Gdańskiej znajduje się przepiękny, zabytkowy i już nieczynny zbiornik wody Stary Sobieski.

Zbiornik Stary Sobieski mieści się na Górze Szubieniczej, w pobliżu Politechniki Gdańskiej we Wrzeszczu Górnym. Zbiornik powstał w 1911 roku, do dziś nie wybudowano w Gdańsku zbiornika podziemnego, który mógłby równać się rozmachem architektonicznym i konstrukcyjnym z Sobieskim.

Zbiornik różni się od swojego poprzednika Starej Oruni (tam też kiedyś pójdziemy), bo jest dużo większy i zbudowany na planie koła. To, co przede wszystkim zwraca uwagę, to echo, które niesie się w jednej z komór nawet przez siedem sekund. 

Po zbiorniku oprowadzał nas niesamowity przewodnik, pan Piotr Mazurek, który opowiedział wiele ciekawych historii o zbiorniku i samym Gdańsku. Na przykład, że Wielki Młyn był największą budowlą inżynieryjną XIV w.

W pierścieniu zewnętrznym obejrzeliśmy wystawę o historii gdańskich wodociągów oraz dowiedzieliśmy się, że jeśli wyschłyby wszystkie źródła, to Straszyńskie ujęcie wody napoi całe miasto. Następnie weszliśmy do pierścienia wewnętrznego, by przypomnieć sobie historię Gdańska z zupełnie innej, inżynierskiej strony.

Obiekt jest czynny cały rok. By wejść do zbiornika można zamówić bilety poprzez stronę GIWK w Gdańsku. Koszt wejściówki – 5 zł.

Dziękujemy http://www.giwk.pl/ za zaproszenie! Było epicko!

Na przybyli: